Special eSports Finnish National Championships 2019

logo_slogan_001
Kehitysvammaisten_Tukiliitto_sininen_tulppaani_ja_nimi
kvps
VAU
accac
tampere
luovi
download
harjulaproductionlogo
Tredu_logo

Special eSports Network held first Finnish National Championships at 8th of November 2019

Preliminary round was held at eight cities all over the Finland in October and 57 gamers were invited to finals.

Finals had two rounds and three players in each game had to change to play for gold metal in final stage.

mitalistitwww

Medalists from left: Leevi Liuska, Rebwar "Musta Soturi (Blac Warrior)" Amiri, Elena Roseberg, Emilia Vaaramaa, Niklas Bergman, (Master of Ceremonies Heikki Mäenpää), Nico Aronjää, Vili Kälviäinen, Jorma Pirilä, Ilkka "Neptune" Sorsa, Isto "Icarus" Ilomäki and Markus Pieniluoma (medalist Jeevan Linqvist is not in a picture).

Official results of Special eSports 2019 Finnish National Championships:

RoadRacing

 

1. Markus Pieniluoma

Nuutisaran Salamat (Tampere)

 

2. Isto "Icarus" Isomäki

Wärjäämö (Tampere)

 

3. Ilkka "Neptune" Sorsa

Ammattiopisto Luovi (Joensuu)

 

4. Jonni Muhonen

5. Jesse Keskitalo

6. Markus Lahtinen

7. Joonas Rantanen

8. Silja Ahola

9. Susanna Voima

10. Krista Viillos

11. Ari "Raaka Arska" Ruokosuo

12. Sandra Siljander

13. Markus Holma

14. Miro Klint

15. Juuso Kurttila

Aerobatics

 

1. Jorma Pirilä

(Lumijoki)

 

2. Vili Kälviäinen

Nuutisaran Salamat (Tampere)

 

3. Nico Aronjää

(Espoo)

 

4. Anne Ketola

5. Emma Turunen

6. Uula Wilén

7. Joonatan Mertoniemi

8. Frans Hagström

9. Aleksi Hienonen

10. Ville Kujapelto

11. Jami Kari

12. Antti Laaksonen

13. Aleksandra Huseinovic

14. Meri-Tuuli Kanerva

15. Ville Vainionpää

TubeRush

 

1.Niklas Bergman

Wärjäämö (Tampere)

 

2. Emilia Vaaramaa

Ammattiopisto Luovi (Oulu)

 

3. Elena Roseberg

Ammattiopisto Luovi (Oulu)

 

4. Julius Spaak

5. Joonas Seppänen

6. Eetu Takanen

7. Joni Malinen

8. Taavi Kihlakaski

9. Minna Peltonen

10. Totti Tuominen

11. Serafina Keisala

12. Milla Heiskanen

13. Eemeli Tuomainen

14. Hugo Kautto

15. Aleksi Vanhatalo

TabXR RoadRacing

 

1.Rebwar "Musta Soturi" Amiri

Epilä Allstars (Tampere)

 

2.Jeevan Lindvist

(Tampere)

 

3.Leevi Liuska

Ammattiopisto Luovi (Joensuu)

 

4. Valtteri Aromäki

Pictures from competition:

sm03
smvili
riku01
smkannustajat2
sm002
lavakuva
riku02
sm001
riku0
mitalistitwww
riku04
riku05
riku07
riku06
SeSLogo2

+358 440 722 110

specialesports@exerium.com

Biokatu 6 / HealthHUB

33520 Tampere

FINLAND