Special eSports SM 2019

logo_slogan_001
Kehitysvammaisten_Tukiliitto_sininen_tulppaani_ja_nimi
kvps
VAU
accac
tampere
luovi
download
harjulaproductionlogo
Tredu_logo

Special eSports verkosto järjesti 8.11.2019 suomenmestaruuden loppukilpailut Apuvälinemessujen Liikuntamaassa.

Kilpailujen karsinnat järjestettiin lokakuussa kahdeksassa kaupungissa ja loppukilpailuun kutsuttiin 57 pelaajaa.

Loppukilpailut käytiin kahdessa vaiheessa. Ensimmäisessä vaiheessa kilpailijat tekivät suorituksia e-urheiluosastolla ja toisessa vaiheessa kunkin lajin kolme parasta tulosta tehneet kilpailijat pääsivät finaaliin ohjelma-areenalle ratkomaan mitalien järjestys.

mitalistitwww

Mitalistit vasemmalta: Leevi Liuska, Rebwar "Musta Soturi" Amiri, Elena Roseberg, Emilia Vaaramaa, Niklas Bergman, (juontaja Heikki Mäenpää), Nico Aronjää, Vili Kälviäinen, Jorma Pirilä, Ilkka "Neptune" Sorsa, Isto "Icarus" Ilomäki ja Markus Pieniluoma (kuvasta puuttuu Jeevan Linqvist).

Special eSports 2019 suomenmestaruuskilpailujen viralliset lopputulokset:

Moottoripyörä RoadRacing

 

1. Markus Pieniluoma

Nuutisaran Salamat (Tampere)

 

2. Isto "Icarus" Isomäki

Wärjäämö (Tampere)

 

3. Ilkka "Neptune" Sorsa

Ammattiopisto Luovi (Joensuu)

 

4. Jonni Muhonen

5. Jesse Keskitalo

6. Markus Lahtinen

7. Joonas Rantanen

8. Silja Ahola

9. Susanna Voima

10. Krista Viillos

11. Ari "Raaka Arska" Ruokosuo

12. Sandra Siljander

13. Markus Holma

14. Miro Klint

15. Juuso Kurttila

Taitolento

 

1. Jorma Pirilä

(Lumijoki)

 

2. Vili Kälviäinen

Nuutisaran Salamat (Tampere)

 

3. Nico Aronjää

(Espoo)

 

4. Anne Ketola

5. Emma Turunen

6. Uula Wilén

7. Joonatan Mertoniemi

8. Frans Hagström

9. Aleksi Hienonen

10. Ville Kujapelto

11. Jami Kari

12. Antti Laaksonen

13. Aleksandra Huseinovic

14. Meri-Tuuli Kanerva

15. Ville Vainionpää

Tuubiryntäys

 

1.Niklas Bergman

Wärjäämö (Tampere)

 

2. Emilia Vaaramaa

Ammattiopisto Luovi (Oulu)

 

3. Elena Roseberg

Ammattiopisto Luovi (Oulu)

 

4. Julius Spaak

5. Joonas Seppänen

6. Eetu Takanen

7. Joni Malinen

8. Taavi Kihlakaski

9. Minna Peltonen

10. Totti Tuominen

11. Serafina Keisala

12. Milla Heiskanen

13. Eemeli Tuomainen

14. Hugo Kautto

15. Aleksi Vanhatalo

TabXR Moottoripyörä RR

 

1.Rebwar "Musta Soturi" Amiri

Epilä Allstars (Tampere)

 

2.Jeevan Lindvist

(Tampere)

 

3.Leevi Liuska

Ammattiopisto Luovi (Joensuu)

 

4. Valtteri Aromäki

Kuvia kilpailuista:

sm03
smvili
riku01
smkannustajat2
sm002
lavakuva
riku02
sm001
riku0
mitalistitwww
riku04
riku05
riku07
riku06

KEITÄ ME OLEMME

verkoston_logot_3x3

Special eSports verkosto on perustettu helmikuussa 2019. Verkostoon kuuluvat Kehitysvammaisten Tukiliitto ry, Kehitysvammaisten Palvelusäätiö sr, Suomen Vammaisurheilu- ja Liikunta VAU ry, Esteetön Taide ja Kulttuuri ry, Tampereen kaupunki, Harjula Production Oy ja eXerium (Suomen Kuntoutusvälineet Oy).

Verkosto kehittää erityisryhmien mahdollisuuksia osallistua fyysistä ja henkistä hyvinvointia edistävään eUrheilutoimintaan. Verkosto järjestää kilpailutapahtumia ja sarjamuotoista toimintaa kotimaassa sekä kehittää lajin kansainvälisiä mahdollisuuksia Accessible Arts and Culture ACCAC Global -järjestön kanssa.

Kotimaisen kilpailutoiminnan yhteistyökumppaneina toimivat Ammattiopisto Luovi ja Ammattiopisto Spesia.

Ota meihin yhteyttä!

SeSLogo2

specialesports@exerium.com

Biokatu 6 / HealthHUB

33100 TAMPERE